Okolo Roháčskych plies, Západné Tatry

Autor: Peter Gožo | 19.1.2012 o 17:35 | (upravené 19.1.2012 o 17:44) Karma článku: 8,61 | Prečítané:  3172x

Je chladné zimné popoludnie, vonku je kopec snehu a mne sa to vôbec nepáči. Už nech je leto. Každým dňom myslím čoraz viac na horúce dni, teplúčke noci a hlavne na letnú prírodu. Nostalgicky som si prezeral fotky z letných horských prechádzok a už sa neviem dočkať ďalšej túry. Keďže som sa už dosť dlho s vami nepodelil o nejakú peknú fotku, tak sem pridávam zopár fotiek zo Západných Tatier. Z túry, ktorá je zatiaľ pre mňa tou najkrajšou akú som zažil - Okolo Roháčskych plies.

Roháče je pomenovanie horského masívu Západných Tatier. Ja som ho objavil počas vysokoškolských lyžovačiek na Zverovke v lyžiarskom stredisku Roháče Spálená. Pohľad na nádherné okolité kopce mi núkal myšlienku, ako by to tu vyzeralo v lete. Tak som sa jeden krásny letný deň vydal na túru okolo Roháčskych plies, ktorá je podľa mnohých tou najkrajšou túrou v Západných Tatrách. Už prvý pohľad na letné, slnkom zaliate nádherné kopce dával tušiť, že sa nebude jednať o obyčajnú túru.

Táto relatívne nenáročná, celodenná túra, ktorú v pohode zvládnu aj rodiny s deťmi, sa začala na parkovisku za Zverovkou. Potom sme pokračovali na tzv. "Ťatliakovú chatu". Teraz je tu už len letný bufet. V blízkosti "chaty" je Ťatliakovo jazierko, okolo ktorého pokračujeme ďalej na prvé Roháčske pleso. Už od začiatku túry sa nad nami vypínajú nádherné dominanty Roháčov - vrchy Volovec (2063 mnm), Ostrý Roháč (2087 mnm) a Plačlivé (2125 mnm). Z týchto kopcov som celú cestu nemohol spustiť oči, celú cestu ma fascinovali a sľúbil som im, že sa sem ešte vrátim a pokorím ich :-)

Od prvého Roháčskeho plesa, ktoré je v nadmorskej výške 1563 mnm, postupne stúpame cez druhé Roháčske pleso (1650 mnm), tretie Roháčske pleso (1653 mnm) až k štvrtému Roháčskemu plesu do nadmorskej výšky 1718 mnm. Tu sa dostávame na najvyšší bod celej našej túry. Ďalej budeme už len klesať. Pri týchto plesách plesalo od radosti aj moje srdce, lebo to čo som videl bola neskutočná nádhera. Neviem či to tieto fotografie dokážu dosatočne opísať. Od štvrtého Roháčskeho plesa sme už len ostro klesali do Spálenej doliny k Roháčskemu vodopádu a až k parkovisku, odkiaľ sme začali našu túru.

Ako som písal na začiatku svojho príspevku, mnoho ľudí tvrdí, že túra okolo Roháčskych plies, je jednou z najkrajších v Západných Tatrách. Na základe vlastnej skúsenosti teda potvrdzujem, že to bolo niečo úžasné. Nie veľmi náročná "prechádzka" okolo štyroch Roháčskych plies, popod vysokánske tatranské "dvetisícky" ma napĺňa uspokojením ešte aj teraz. Určite sa sem ešte vrátim, ale najbližšie sa na tieto plesá pozriem z viac ako dvetisícovej výšky Volovca, Ostrého Roháča a možno aj Plačlivého :-).

Začiatok túryZačiatok túry

Začiatok túryZačiatok túry, v pozadí Ostrý Roháč

Na všetko dozerá Ostrý Roháč...ideme na to...

Roháčske pleso
Roháčske pleso

Ostrý RoháčOstrý Roháč (2087 mnm)

Roháčske pleso
Roháčske pleso

Roháčske pleso
Roháčske pleso

 

Roháčske pleso
Roháčske pleso, nad ním Ostrý Roháč (2087 mnm) a Plačlivé (2125 mnm)

 

Roháčske plesoRoháčske pleso

 

Ostrý Roháč a PlačlivéOstrý Roháč (2087 mnm) a Plačlivé (2125 mnm)

 

Volovec, Ostrý Roháč a Roháčske plesoRoháčske pleso, nad ním Volovec (2063 mnm) a Ostrý Roháč (2087 mnm)

 

VolovecDetail na Volovec (2063 mnm), aj tam je "premávka" :-)

 

KvetinkaHmm... pokus o peknú fotografiu :-)

 

Roháčske plesoRoháčske leso, v pozadí Volovec (2063 mnm)

 

Klesanie
Dosť bolo stúpania, ideme dole...

 

Klesanie...poriadne klesanie...

 

Roháčsky vodopádRoháčsky vodopád

 

Roháčsky vodopádRoháčsky vodopád

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?