Sninský kameň - Nežabec

Autor: Peter Gožo | 28.8.2012 o 19:55 | Karma článku: 7,31 | Prečítané:  1445x

Vihorlatské vrchy ponúkajú dva nádherné výhľady. Buď je to samotný najvyšší vrch - Vihorlat (1076m nm), na ktorý je však trošku náročnejší výstup, alebo - Sninský kameň (1006m nm) - kde je výstup podstatne jednoduchší, kratší a hlavne krajší. Príroda okolo Morského oka je nádherná.

Výstup na Sninský kameň sme začali na parkovisku "Krivec" pod Morským okom skoro ráno a stúpanie na Morské oko nás riadne prebralo. Sninský kameň sa nám ukázal hneď na začiatku a neskôr na dlhšiu dobu zmizol za stromami. Postupne míňame cyklistický chodník, kde si opäť raz uvedomím, že možno niekedy to takto skúsim aj ja :-). Sedlo Tri tably je križovatka turistických chodníkov. Môžme pokračovať výstupom na Vihorlat, alebo zísť do obce Zemplínske Hámre, alebo pokračovať výstupom na Sninský kameň. Smerujeme teda doprava a pokračujeme v stúpaní na Sninský kameň. Čoskoro sa nám kameň opäť na chvíľu ukáže. Kráčame nádherným lesom až dosiahneme samotny vrchol. "Dvojvrchol" Sninský kameň nám ponúka nádherné výhľady na Vihorlat a okolité vrchy, na Poloniny, na Sninu a okolité obce. Je tu krásne. Ukazuje sa nám aj pokračovanie našej túry - vrchol Nežabec (1023m nm) a Strihovská poľana, cez ktoré sa vrátime až na parkovisko k autu. Pred nami je ešte poriadne kusisko cesty.

Po hodnej chvíľke pokračujeme na Nežabec. Les, dokreslený slnečnými lúčmi je nádherný. Ešte asi nikdy som nevidel taký krásny les. Obzeráme sa dookola, či nenájdeme nejaké hríby, ale je dosť sucho, takže sme nenašli nič. Až po samotný Nežabec mám dokonalý pocit uspokojenia z prebiehajúceho dňa. To však ešte netuším, ako to bude pokračovať. Cesta na Nežabec nám ubehla veľmi rýchlo. Na vrchole sa nezdržíme dlho, lebo samotný vrchol neponúka žiadne výhľady, čo je škoda. Zapisujeme sa do vrcholovej knihy a čítanie zápisov ostatných turistov, ktorí nám odporúčajú, aby sme ďalej nepokračovali, nám dáva tušenie, že tá krajšia časť túry skončila. Napriek odporúčaniam pokračujeme ďalej, veď ďalšia časť nám má trvať 45 minút, tak to predsa nemôže byť také strašné. Nasledujúcich "45 minút" však trvalo o hodinu dlhšie a krásna túra sa zmenila na "orientačný beh" s hľadaním turistických značiek. O nejakom turistickom chodníku v určitých chvíľach nemohlo byť ani reči. V nie veľmi peknom počasí vám túto časť túry vôbec neodporúčam, lebo určite zablúdite. Kým sme dorazili na Strihovskú poľanu, tak som si "trošku" zanadával. Stratili sme všetkú chuť do turistiky a rýchlo sa ponáhľali na parkovisko k autu.

Pripájam zopár fotiek. Výstup na Sninský kameň je príjemná túra, kde sa kľudne môžete vybrať aj s deťmi. Odporúčam aj pokračovanie na Nežabec, ale ďalej už nie :-).


P1000542.jpg

Sninský kameň z Morského oka

 

P1000543.jpg

Cyklistický chodník

 

P1000544.jpg

Sedlo Tri tably - križovatka turistických chodníkov

 

P1000549.jpg

Sninský kameň

 

P1000550.jpg

Tesne pod vrcholom

 

P1000552.jpg

Vihorlat zo Sninského kameňa

 

P1000552a.jpg

Zemplínske Hámre, vzadu Belá nad Cirochou, úplne vzadu Dlhé nad Cirochou

 

P1000552c.jpg

Snina

 

P1000552h.jpg

Kríž na Sninskom kameni

 

P1000557.jpg

Morské oko zo Sninského kameňa

 

P1000561.jpg

Na Sninskom kameni

 

P1000562.jpg

Na Sninskom kameni

 

P1000569.jpg

Nádherný les zo Sninského kameňa na Nežabec

 

P1000572.JPG

Nádherný les zo Sninského kameňa na Nežabec

 

P1000574.JPG

Nádherný les zo Sninského kameňa na Nežabec

 

P1000576.JPG

Nežabec

 

P1000590.jpg

Neviem prečo, ale toto vo mne vyvoláva úsmev :-)

 

hikeplanner.jpg

Celkové prevýšenie a náročnosť túry je vidieť cez hikeplanner na stránke hiking.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?