Zádielská dolina

Autor: Peter Gožo | 1.9.2012 o 9:37 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  1833x

Národná prírodná rezervácia Zádielská dolina (Zádielská tiesňava) sa nachádza v Národnom parku Slovenský kras za obcou Zádiel v Košickom kraji. Je to monumentálny krasový kaňon s dĺžkou 3 km, hĺbkou 400 m, najužšia sírka dna je 10 m. Vždy, keď sme prechádzali popri Zádielskej doline, sme si povedali, že by bolo pekné ju raz aj navštiviť. Výročie SNP ako voľný deň a nádherné augustové počasie boli na návštevu Zádielskej doliny ako stvorené.

Putovanie po Zádielskej doline začíname za obcou Zádiel, cez ktorú vedie neskutočne rozbitá príjazdová cesta. Na parkovisku si od nás vypýtajú 1,50€, tak snáď tu cestu obec čoskoro opraví :-).  Vstupujeme do Národného parku Slovenský kras a pripájame sa na náučný chodník. Nasleduje zhruba trojkilometrová pekná prechádzka dolinou, po starej asfaltovej ceste, popri potoku, popod mohutné niekedy až kolmé skalné útvary, ktoré sú určite rajom pre "skalolezcov". Počas prvých kilometrov v hlbokej doline sa nám ani nechce veriť, že náučný chodník bude o chvíľu pokračovať hore na týchto skalných útvaroch. Na konci doliny na chvíľu opustíme náućný chodník a odskočime si na neďalekú Zádielskú chatu na dobre vychladené čapované pivko, aby sme nabrali síl do nasledujúceho stúpania. Zádielská chata nás prekvapila svojou "nedotknutosťou" :-), ako je to vidieť v pripojených fotkách.

Po návrate na náučný chodník nasleduje stúpanie, ktoré však nie je až také srašné ako sme si pôvodne mysleli. Po výstupe na skaly sa nám naskytne úžasný pohľad na celú Zádielskú dolinu, pri ktorom úplne strácame reč. Hore sme sa zdržali viac ako hodinku. Pokračujeme ďalej, ale tentoraz nie po chodníku ale priamo po skalách, aby sme toho videli čo najviac :-). Máme turistickú mapu, takže sa nestratíme a vyšľapaná cestička nám dokazuje, že nie sme jediní, ktorí takto rozmýšľajú. Nádherné výhľady pokračujú, ani sa nám odtiaľto nechce odísť. Po pripojení na turistický chodník pokračujeme ďalej. Na križovatke chodníkov (zrúcanina hradu, resp. parkovisko) sme sa rozhodli, že pojdeme ešte chvíľku k hradu. Keď sa nám prvýkrát ukázal a zistili sme, že je k nemu ešte poriadny kus cesty, tak sme sa radšej vratíli na náučný chodník dlhým predlhým zostupom sme zišli naspäť na parkovisko k autu. Celkový čas putovania Zádielskou dolinou, aj s minimálne hodinovým oddychovaním na skalách, bol zhruba 4,5 hodiny.

Tento výlet vo mne zanechal veľmi príjemné pocity, ktoré zvyšovalo aj to, že počas putovania sme stretli neskutočné množstvo rodičov s deťmi. Takže Zádielskú dolinu môžem len a len odporúčiť, napríklad na príjemné strávenie nedele s rodinou.

P1030810.JPG

Zádielská dolina

 

P1030692.JPG

Zádielská dolina

 

P1030696.JPG

Skalné útvary z doliny

 

P1030707.JPG

Zádielská chata

 

P1030708.JPG

Pohľad na dolinu zhora

 

P1030720.JPG

Zádielká dolina, vzadu cementáreň

 

P1030734.JPG

Nádherné výhľady

 

P1030737.JPG

Nádherné výhľady

P1030752.JPG

Nádherné výhľady

 

 

P1030775.JPG

Nádherné výhľady

 

P1030781.JPG

Nádherné výhľady

P1030786.JPG

Nádherné výhľady

 

P1030791.JPG

Nádherné výhľady smerom k hlavnej ceste

 

P1030796.JPG

Nádherné výhľady

 

P1030797.JPG

Nádherné výhľady - obec Zádiel

 

P1030798.JPG

Nádherné výhľady - vzadu Hrhovské rybníky

 

P1030803.JPG

Nádherné výhľady - vzadu Turniansky rybník

 

P1030805.JPG

Turniansky hrad a Turňa nad Bodvou

 

hikeplanner.jpg

Celkové prevýšenie a náročnosť túry je vidieť cez hikeplanner na stránke hiking.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?